Tapety ścienne - przyczyny popularności i aktualne trendy

W architekturze wnętrz już od kilku sezonów widoczne jest wzrastające zainteresowanie tapetami ściennymi, jako dodatkiem, który jest w stanie całkowicie odmienić każde pomieszczenie oraz nadać mu niepowtarzalny charakter - wystarczy jedynie umiejętnie go wykorzystać.

Dlaczego właśnie tapeta?

To nie przypadek, że tapety mają szerokie grono swoich zwolenników, stanowią one jedną z najszybszych metod dekoracji ścian, bez uciążliwych remontów oraz bałaganu, z powodzeniem mogą być traktowane jako obrazy, podkreślając wystrój wnętrz lub charakter mebli.

Wybierając tapetę, warto znać kilka zasad, którymi należy się kierować, decydując się na odpowiednie dla siebie rozwiązanie:

  • jasne tapety są polecane szczególnie w przypadku małych pomieszczeń, z ich pomocą jesteśmy w stanie wizualnie powiększyć nawet najmniejszą powierzchnię, stąd są one często wykorzystywane np. w kawalerkach,
  • decydując się na tapetę, reszta ścian w pomieszczeniu powinna posiadać jednolity kolor, tak aby tapeta wraz z różnorodnymi barwami ścian nie przytłoczyła pomieszczenia,
  • nie bez znaczenia jest również rodzaj tapety - tapety winylowe doskonale nadają się do pomieszczeń intensywnie eksploatowanych takich jak kuchnia czy łazienka, z kolei tapety flizelinowe czy papierowe sprawdzą się w salonie, czy sypialni.

Trendy w tapetowaniu

Aktualnie na rynku dostępna jest niezliczona ilość tapet, najmodniejsze są jednak te z motywem roślinnym, zwierzęcym lub geometrycznym. Jeżeli chodzi o kolory, dominujące są tapety w odcieniach szarości, turkusu, zieleni oraz żółci, wciąż modne są również te stylizowane na styl modernistyczny (czarno - białe).

Tapety z motywem zwierzęcym doskonale nadają się do salonu, gdzie zastąpić mogą obrazy. Idealnym rozwiązaniem jest umieszczenie sofy na tle tapety, w której dominującym elementem są oczy zwierzęcia. Do salonów polecane są również tapety z motywem dużych kwiatów, które bardzo dobrze sprawdzają się też w sypialni, szczególnie za zagłówkiem łóżka (dodatkowo, jest to bardzo praktyczne rozwiązanie — ściana w tym miejscu łatwo ulega zabrudzeniom, przed którymi skutecznie chroni właśnie tapeta).

Tapetowanie to według aktualnych trendów sztuka symetrii, dekoracja powinna pokrywać cały kawałek ściany lub być odpowiednio wyśrodkowana, tapeta ma stanowić idealne tło dla mebli i innych elementów wyposażenia oraz nie powinna powodować chaosu.

Jeżeli, więc marzysz o odmianie wnętrza, jednocześnie nie chcąc wydawać na to dużych pieniędzy - tapety są właśnie dla Ciebie!Jak wybierać akcesoria kuchenne?

Funkcjonalna, komfortowa i wygodna kuchnia to nie tylko meble i podstawowy sprzęt AGD (taki jak lodówk

Porcelana znów jest modna - akcesoria do kuchni

Porcelanowe przedmioty kuchenneOd czasu powstania w Polsce pierwszej manufaktury produkującej porcelanę, wyrób ten

Funkcjonalne urządzenie małego mieszkania - kilka rad i wskazówek

Mała funkcjonalna kuchniaMałe mieszkanie, aby stało się funkcjonalne, wymaga odpowiedniej aranżacji

    Meble do kuchni na wymiar - zamówienia: Warszawa, Kraków, Wrocław, Lublin, Bydgoszcz, Rzeszów